The 6th CMIAD Retreat

The Diamond11 January 2017, The Diamond, Lecture Theatre 2

The 6th annual CMIAD retreat was held at the Diamond on Thursday, January 11th with over 80 people present from BMS, MBB, Chemistry and FMDH. As usual we had a very stimulating day with the plenary lecture given by Steve Royle from the University of Warwick who entertained us with ways that we can engineer cells to study specific aspects of membrane trafficking.

Other talks were given by Mark Collins, Dan Humphreys, Katie Fisher, Kurt de Vos and James Edgar (University of Cambridge). As is customary, the flash presentations and posters were a key element of the day and illustrated the breadth of research within CMIAD. The standard of both was very high, making it difficult to choose winners but the judges finally agreed to award the prize for best poster to Andrew Wood (Erdmann lab) and best Flash Presentation to Eve Corrie (Seward lab). Congratulations to both!

Programme:

  • 9:30 – 10:00 AGM for all PIs
  • 10:00 – 10:05 Welcome and Introduction. Liz Smythe
  • 10:05 -11:05 Plenary lecture:
    Steve Royle, University of Warwick (Re-engineering cell biology to study membrane trafficking)
  • 11:05 – 11:30 Coffee and pastries
  • 11:30 – 11.55 Poster flash presentations 1
  • 11.55 – 12:25 James Edgar, University of Cambridge (Tetherin exosomes)
  • 12:25 – 12:45 Poster flash presentations 2
  • 13.00 – 14.45 Lunch and Posters (coffee served at 14.30)
  • 15.00- 15.25 Katie Fisher (Information flow in planar polarity)
  • 15.25-15.50 Mark Collins
  • 15.50- 16.15 Dan Humphreys (Inhibition of WAVE Regulatory Complex activation by a bacterial virulence effector)
  • 16.15- 16.40 Kurt de Vos (Axonal transport in neurodegeneration)
  • 16:40 Prizes and drinks

Flash poster presentations

Session 1

1. Antonio Carmona Serano (Erdmann lab)

PTPN13, a multi-PDZ domain phosphatase involved in Fas-mediated apoptosis and cell proliferation

2. Maria Davies (Collins lab)

TBK1-dependent signalling pathways in Amyotrophic Lateral Sclerosis

3. Emily Waters (Guo lab)

How does SENP3 mediate mitophagy induced by iron chelation?

4. Mona Nazemi (Rainero lab )

ECM internalisation as a novel modulator of cancer cell growth/survival

5. Sindhu Naik (Erdmann lab)

Establishment and Validation of an in-vitro disease model for Lowe syndrome and Dent II disease

6. Xiaomeng Fang (Malicki lab)

How GPCRs are targeted to cilia

7. Wirda Asnawi (Peden lab)

Title tbc

8. Federico Ceriani (Marcotti lab)

Spontaneous and coordinated Ca2+ activity of cochlear sensory and non-sensory cells drives the maturation of outer hair cells and their innervation

9. Eve Corrie (Seward lab)

Targeting the exocytotic machinery to treat chronic pain

10. Patrick Shire (Smythe lab)

Endosomal permeability: A route for enhancing cytoplasmic delivery of endocytosed therapeutics

11. John Palmer (Ayscough lab)

Regulation of Yeast WASp during endocytosis: getting started with actin.

12. Adelina Acosta Martin (Biologiocal mass spectrometry facility manager)

Mass Spectrometry Of Your Membrane Interaction and Dynamics

13. Kinga Kosim (Erdmann lab)

Establishment and validation of an in vitro model for Crohn's disease

14. Zhou Zhu (Malicki lab)

The structure of IFT complex docking sites at the cilia base

15. Angela Ibler (Humphreys lab)

Typhoid Toxin induces a DNA damage response

16. Emma Smith (de Vos lab)

The C9orf72 protein interacts with mitochondria and regulates mitochondrial quality  control

17. Rebecca Cohen (de Vos lab)

Investigating an interaction between the C9ORF72 protein and synapsin III

Session 2

18. Claire Murzeau (Erdmann lab)

Regulation of the Hippo pathway via the multi-PDZ domain protein MAGI-1 in epithelial cells

19. Eleni Leventea (Malicki lab)

Cilia in human disease: from blindness, to heart defects, to biomineralization.

20. Joanne Lacey (Barbaric lab)

Mitochondrial Dynamics During Stem Cell Pluripotency

21. Matthew Cook (Winder lab)

Investigating the role of SUN1 and beta-dystroglycan in nuclear architecture and stability in muscle

22. Hannes Maib (Smythe lab)

Clathrin light chains and auxilin control GPCR uptake

23. Pei Li Tseng (Erdmann lab)

Identification and characterization of novel molecular players in mechanotransduction

24. Iwona Smaczynska-de Rooij (Ayscough lab)

Phospho-Regulation of Las17/WASP function during Endocytosis in S.cerevisiae

25. Keith Woodley (Collins lab)


26. Paul Morris (Peden lab)

Development of a screen to identify Staphylococcus aureus genes that inhibit phagosomal maturation in macrophages

27. Georgina Starling (King lab)

Macrame, a novel microtubule regulator

28. Harriet Knafler (Ayscough lab)

Elucidating the role of the AP2 endocytic adaptor complex in Candida albicans virulence

29. Andrew Wood (Erdmann lab)

Establishment of an In Vitro Model for Cystic Fibrosis using Organ-on-a-Chip Technology

30. Judit Meszaros  (Seward lab)

Cells in Pain: Synaptotagmin IV and the regulation of CGRP secretion in nociceptors.

31. Ewa Piskorz (Malicki lab)

From Tetrahymena to human ciliopathies: studies of cfap58, a candidate for primary ciliary dyskinesia gene

32. Margarida Ressurreicao (Strutt lab)

Acute destabilisation of Dishevelled reveals a new role in planar polarity

33. Kavitha Chinnaiya (de Vos lab)

LRRK2 regulates HDAC6

Poster Presentations

34. Helen Strutt (Struutt lab)

Phosphorylation regulates functional clustering of planar polarity proteins into membrane subdomains

35. Emma Grant (Ciani lab)

Extracellular Matrix Stiffness and Response to Chemotherapy in Breast Cancer