Trained Recruiters

Recruiters are the focal point for the co-ordination of all staff recruitment and selection activity, including e-Recruitment, within their departments.

To view the departmental Recruiters/Contract Administrators that have attended training please click on the A-Z links at the top of the page.

The Recruiter Role and the Contract Administrator role allow you the same access and are interchangeable. A Recruiter and Contract Administrator are able to create a Job Requisition when recruiting to a new vacancy and create a Contract Change Request when amending an existing member of staff’s contract.

The purpose of the separate roles is allow you to manage recruitment and contract changes independently which is particular important for departments handling large volumes.

A

Automatic Control & Systems EngineeringAutomatic Control & Systems Engineering

Department Recruiters
Academic Unit of Medical Education Louisa Cheshire
Academic Unit of Medical Education Emma Hudson
Academic Unit of Medical Education Angela Hill
Accommodation & Commercial Services Jon Merritt
Accommodation & Commercial Services Beverley Lindley
Accommodation & Commercial Services Greg Pevy
Accommodation & Commercial Services Julie Rayner
Accommodation & Commercial Services Julie Stothard
Accommodation & Commercial Services Donna Ramsden
Accommodation & Commercial Services Jon Merritt
Accommodation & Commercial Services Mark Long
Accommodation & Commercial Services Alison Helliwell
Accommodation & Commercial Services Dr Ela Nutu Hall
Accommodation & Commercial Services Mr Grey Pevy
Accommodation & Commercial Services Mr Arvin Simpson
AMRC Chloe Wadsworth
AMRC Tammi Laycock
AMRC Miss Emily Handford
AMRC Miss Elizabeth O'Brien
Animal & Plant Sciences Maddie Couzner
Animal & Plant Sciences Shi-Yuen Li
Animal & Plant Sciences Jennie Stevens
Archaeology Natalie Barks
Architecture Samantha Drobinski
Architecture Rebecca Gray
Architecture Leigh Brown
Arts & Humanities - Faculty Office Kerry McMahon
Arts & Humanities - Faculty Office Holly Lown
Arts & Humanities - Faculty Office Alex Goode
Automatic Control & Systems Engineering Rebecca Fieldsend
Automatic Control & Systems Engineering Miss Emily Sampson
Automatic Control & Systems Engineering Miss Jodie Gibson
Automatic Control & Systems Engineering Mrs Renata Goddard
Back to the top

 

B

Department Recruiters
Biological Services Beka Armstrong
Biological Services Joanne Bland
Biological Services Jane Cardwell
Biomedical Science William Collier
Biomedical Science Melanie Hannah
Biomedical Science Angelique Mawdsley
Back to the top

 

C

Department Recruiters
Chemical & Biological Engineering Monika Kus
Chemical & Biological Engineering Mr Nick Childs
Chemical & Biological Engineering Mrs Elinor Noble
Chemistry Louise Brown-Leng
Chemistry Denise Richards
Chemistry Steffi Tille
Civil & Structural Engineering Hayley Proffitt
Computer Science Lucy Moffatt
Computer Science Georgia-Jay Sapsford
Computer Science Mrs Alice Tucker
Computer Science Mrs Joanna Lawrence
Computer Science Mrs Joanne Seal
Computer Science Mrs Marianne Lewis
Computer Science Mrs Rebecca Brough
Corporate Communications Angela Harvey-Watson
Corporate Communications Jayne Winter
Corporate Communications Hannah Norris
Corporate Communications Zara Smith
Corporate Communications-IT services Helen Banks
Corporate Communications-IT services Tracy Beety
Corporate Communications-IT services Alison Lougheed
Back to the top

 

D

Department Recruiters
Development, Alumni Relations & Events Sarah Hamilton
Development, Alumni Relations & Events Claire Rundstrom
Back to the top

 

E

Department Recruiters
East Asian Studies Mark Steele
East Asian Studies Lisa Knowles
Economics Bev Rawson
Economics Kate McCormick
Education Susan Cramp
Education Natalie Coleman
Education Beth Mann
Education Lorraine Roe
Education Michael Borkowsky
Education Jonathan Hempsall
Electronic & Electrical Engineering Kim Brechin
Electronic & Electrical Engineering Amanda Burnett
Electronic & Electrical Engineering Ian Parmenter
Electronic & Electrical Engineering Melanie Tennant
Engineering - Faculty Office Emma Cooper
Engineering - Faculty Office Joanne MacKenzie
Engineering - Faculty Office Elinor Noble
Engineering - Faculty Office Rosie Lynch
Engineering - Faculty Office Ben Harding
School of English Emma Bradley
School of English Michelle Wegrzynska
School of English Leesa Spence
School of English Ms Elizabeth Lydon
Estates & Facilities Management Becky Bancroft
Estates & Facilities Management - Campus Services Paula Debenham
Estates & Facilities Management - Campus Services Donna Oates
Estates & Facilities Management - Campus Services Angela Pratt
Estates & Facilities Management - Campus Services Rachel Taylor
Estates & Facilities Management - Campus Services Joanne Ward
Estates & Facilities Management - Campus Services Kieren Winter
Estates & Facilities Management - Campus Services Kim Dawson
Estates & Facilities Management - Engineering & Maintenance Chantelle Campling
Estates & Facilities Management - Engineering & Maintenance Julie Dukes
Estates & Facilities Management - Engineering & Maintenance Hugh Kelly
Estates & Facilities Management - Engineering & Maintenance Matthew Godber
Estates & Facilities Management - Estates Development Charlotte Cutts
Estates & Facilities Management - Health & Safety Debra Fisher
Estates & Facilities Management - Health & Safety Joanne Kearney
Estates & Facilities Management - Landscape Services Emily Gibson
Estates & Facilities Management - Parking Services Rachel Broomhead
Estates & Facilities Management - Property & Business Services Katarina (Ann) Martin
Estates & Facilities Management - Property & Business Services Theresa Williamson
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Fiona Kesteven
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Brett Nicholls
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Kate Rickard
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Madelaine Taylor
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Greg Unwin
Estates & Facilities Management - Sport Sheffield Nick Wilson
Estates & Facilities Management - Technical Services Joanne Whitham
Back to the top

 

Department Recruiters
Finance Mrs Michelle Potts
Finance Michelle Frost
Finance Julie Ryan
Finance Deborah Finnie
Finance Mrs Rachel Stubbs
Finance Alice Trepte
Finance Donna Bownes
Back to the top

 

G

Department Recruiters
Geography Jennifer Doole
Geography Ms Rachel Dodd
Geography Gill Eyre
Geography Mrs Samantha Bharath
Global Engagement Joanne Elson
Global Engagement Siobhan Harpham
Global Engagement Jennie Stevens
Back to the top

 

H

Department Recruiters
History Rebecca Hasnip
History Nicole Smith
History Jenny Rollin
History Nicola Black
Health Sciences School Julie Harris
Health Sciences School Sheila Corry
Health Sciences School Steph Allen
Health Sciences School Lisa Bell
Health Sciences School Tracey Pacan
Health Sciences School Deborah Reid
Human Resources Kate Davis
Human Resources Joanne Richardson
Back to the top

 

I

Department Recruiters
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Susan Clary
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Sarah Jackson
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Andrea King
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Jean Lazenby
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Victoria Palmer
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Jenny Rodgers
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Natalie Swallow
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Jean Lazenby
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Elizabeth Hall
Infection, Immunity and Cardiovascular Disease Deone Glossop
Information School Harriet Godfrey-Holmes
Information School Rachel Harland
Information School Matthew Jones
Information School Abigail Job
Interdisciplinary Programmes Office Laura Pitts
Interdisciplinary Programmes Office Peter Lomas
Interdisciplinary Programmes Office Louise Cooper
Interdisciplinary Programmes Office Wendy Pearce
Back to the top

 

J

Department Recruiters
Journalism Studies Samantha Bharath
Journalism Studies Georgina Gear
Journalism Studies Michelle Nicholson
Back to the top

 

L

Department Recruiters
Landscape Paula Fearn
Landscape Janet Richardson
Law Emily Jow
Law Jayne Parkin
Law Gillian Brown
Law Luke Pavoni
Library Rachel Allcard
Library Anne Smith
Library Sally Stevens
Library Sheila Gray
Library Katherine Ford
Lifelong Learning Jackie Butt
Lifelong Learning Claire Ferguson
Back to the top

 

M

Department Recruiters
Management School Kathryn Hewitt
Management School Julie Ogden
Management School Matthew Wainwright
Materials Science & Engineering Wendy Dutton
Materials Science & Engineering Dr Corinne Howse
Materials Science & Engineering Mrs Amanda Temple
Materials Science & Engineering Jean Simpson
Materials Science & Engineering Mrs Sarah Walker
Material Science & Engineering Ms Stephanie Sharples
Materials Science & Engineering Lisa Cocking
Materials Science & Engineering Karen Wood
Materials Science & Engineering Jessica Bamonte
Mathematics & Statistics Danielle Jackson
Mathematics & Statistics Pamela Gregory
Mathematics & Statistics Dr Peggy Haughton
Mechanical Engineering Lisa Flaherty
Mechanical Engineering Julie Fryer
Mechanical Engineering Lisa Gardiner
Mechanical Engineering Nicholas Hughes
Mechanical Engineering Lesley Statham
Mechanical Engineering - INSIGNEO Alexandra Plank
Mechanical Engineering Cara Corden
Medicine, Dentistry & Health - Faculty Office Lindsay Gilroy
Medicine, Dentistry & Health - Faculty Office Diane Wilson
Medicine, Dentistry & Health - Faculty Office Miss Sarah Wilson
Medicine, Dentistry & Health - Faculty Office Jennifer Newton
Medicine, Dentistry & Health - Clinical Dentistry Mrs Jennie Young
Molecular Biology & Biotechnology Jennifer Miller
Molecular Biology & Biotechnology Emily Cooper
Molecular Biology & Biotechnology Linda Harris
Multidisciplinary Engineering Education Laura Neasmith
Multidisciplinary Engineering Education Mrs Joanne Mackenzie
Music Alison York
Music Ms Cristina Molina-Hall
Back to the top

 

N

Department Recruiters
Neuroscience Rebecca Brown
Neuroscience Beverley Carter
Neuroscience Kevin Corke
Back to the top

 

O

Department Recruiters
Oncology & Metabolism Gillian Burkinshaw
Oncology & Metabolism Lindsey Crowson
Oncology & Metabolism Gillian Higginbottom
Oncology & Metabolism Emma Kingswood
Oncology & Metabolism Russell Metcalfe
Oncology & Metabolism Caroline Potts
Oncology & Metabolism Grace Stokes
Oncology & Metabolism Laura Stone
Oncology & Metabolism Laura Williams
Oncology & Metabolism Sarah Wilson
Oncology & Metabolism Wendy Wilson
Oncology & Metabolism Angela Nicholson
Oncology & Metabolism Lisa Graham
Oncology & Metabolism Emily Hart
Oncology & Metabolism Daniele Swain
Oncology & Metabolism Debbie Proctor

Back to the top

 

P

Department Recruiters
Partnerships & Regional Engagement Lindsey Allport
Partnerships & Regional Engagement Kylie Cross
Partnerships & Regional Engagement Mrs Sophie Fletcher
Philosophy Anne-Marie Cox
Philosophy Sally Smith
Physics & Astronomy Sally Greenhough
Physics & Astronomy Laura Oliver
Physics & Astronomy Angela Rollinson
Physics & Astronomy Leigh Hewitt
Politics & International Relations Sarah Beddow
Politics & International Relations Jacqueline Mather
Project Management Office Gillian Norton
Psychology Diane Inkersole
Psychology Mrs Sarah Barnett
Psychology Ms Brittany Foulkes
Psychology Ms Annette Butler
Psychology Mrs Jayne Whitley
Back to the top

 

R

Department Recruiters
Research Services Jane Elshaw
Research Services Kirsty McNeil
Research Services Cara Corden
Back to the top

 

S

Department Recruiters
ScHARR - Central Resources Group  Dale Griffin
ScHARR - Design Trials and Statistics  Kate Jones 
ScHARR - Design Trials and Statistics Rebecca Swift
ScHARR - Health Economics & Decision Science (HEDS) Emma Bennett
ScHARR - Health Economics & Decision Science (HEDS) Kathryn Cousins
ScHARR - Health Economics & Decision Science (HEDS) Lauren Harley
ScHARR - Health Services Research   Abby Constantine 
ScHARR - Health Services Research  Joanne Turner 
ScHARR - Public Health  Jennifer Doole 
ScHARR - Public Health  Karen Johnson
ScHARR - Public Health  Sue Wilson 
School of Languages & Cultures Claire Leavitt
School of Languages & Cultures Sandra Henry
School of Languages & Cultures Christine Wilkinson
Science - Faculty Office Maggie Norkowska
Science - Faculty Office Angela Simonite
Science - Faculty Office Chris Turgoose
Science - Faculty Office Deborah Beck
Science - Faculty Office Eva Vichova
Science - Faculty Office Sophie Jacob
Science- Faculty Office Laura Gribben
Sheffield Methods Institute Amy Clare
Sheffield Methods Institute Kerry Swain
Sheffield Methods Institute Ann Charlett-Day
Social Sciences - Faculty Office Robert Collins
Social Sciences - Faculty Office Lucy Dunning
Social Sciences - Faculty Office Gaynor Hague
Social Sciences - Faculty Office Jayne Parkin
Social Sciences - Faculty Office Claire Williams
Social Sciences - Faculty Office Melissa Nance
Social Sciences - Faculty Office Gemma Maclean
Social Sciences - Faculty Office Richard Franey
Social Sciences - Faculty Office Katie Pruszynski
Social Sciences - Faculty Office Hannah Scaife
Social Sciences - Faculty Office James Bonsall
Social Sciences - Finance and Operations Officer Victoria Stewart
Social Sciences - Research Institutes Richard Franey
Sociological Studies David Whittaker
Sociological Studies Janine Wilson
Strategic Change Office Heather Bamford
Strategy, Planning and Governance Rebecca Barker
Strategy, Planning and Governance Kathryn Clements
Strategy, Planning and Governance Angela Davison
Student Services Helen Grindley
Student Services Sandra Ibbotson
Student Services Sarah Leavesley
Student Services - 301 Student Skills & Development Centre Chloe-Jade Simmons
Student Services - 301 Student Skills & Development Centre Lyes Bouakaz
Student Services - Academic & Learning Services Karen Cohen
Student Services - Academic & Learning Services April Dawson
Student Services - Academic & Learning Services Jacqueline Smith
Student Services - Academic & Learning Services Jayne Whitley
Student Services - Careers Service Marie Brazil
Student Services - Careers Service Ann Yeomans
Student Services - Careers Service Gaynor Martin
Student Services - Careers Service Sarah Vance
Student Services - Counselling Service Alison Cox
Student Services - Counselling Service Adam Greenwood
Student Services - Counselling Service Rachael Firth
Student Services - Counselling Service Louise Goss
Student Services - Disability & Dyslexia Support Service Sarah Armour
Student Services - Disability & Dyslexia Support Service Emma Chatten
Student Services - Disability & Dyslexia Support Service Zara Harrison
Student Services - Disability & Dyslexia Support Service Mary Jacques
Student Services - Disability & Dyslexia Support Service Cathy Stead
Student Services - English Language Teaching Centre Hans Heap
Student Services - English Language Teaching Centre Paul O'Gara
Student Services - English Language Teaching Centre Sara Narayan
Student Services - English Language Teaching Centre Richard Simpson
Student Services - English Language Teaching Centre Louise Campbell
Student Services - English Language Teaching Centre Lindsay Fox
Student Services - Modern Languages Teaching Centre Emma Nesbit
Student Services - Student Administration Service Megan Cardwell
Student Services - Student Administration Service Keith Miller
Student Services - Student Administration Service Lorraine Bottomley
Student Services - Student Recruitment & Admissions Joanne Bower
Student Services - Student Recruitment & Admissions Kathryn Dawson
Student Services - Student Recruitment & Admissions Samantha Dixon
Student Services - Student Recruitment & Admissions Laura Hull
Student Services - Student Recruitment & Admissions Rebecca Masaba Kituyi
Student Services - Student Recruitment & Admissions Melissa Nance
Student Services - Student Recruitment & Admissions Holly Rezaie
Student Services - Student Recruitment & Admissions Shaun Oliver
Student services- Student Recruitment & Admissions Elliearna Bolton
Student Services - Student Services Information Desk (SSID) Josh Armstrong
Student Services - Student Services Information Desk (SSID) Sandra France
Student Services - Student Services Information Desk (SSID) Malcolm Roberts
Student Services - Student Services Information Desk (SSID) Simon Stewart
Student Services - Student Services Information Desk (SSID) Lynn Treslove
Student Services - Student Support & Wellbeing Joanne Fellows
Student Services - Student Support & Wellbeing Marie Hezseltine
Student Services - Student Support & Wellbeing Rebecca Proctor
Student Services - Student Support & Wellbeing Diane Villis
Student Services - University Health Service Barbara Graham
Student Services - University Health Service Benjamin Hallsworth
Student Services - University Health Service Cornelia Percival
Student Services - University Health Service Alexandra Webber
Student Services - University of Sheffield Enterprise Alison Wright
Back to the top

 

U

Department Recruiters
Urban Studies and Planning Simon Beecroft
Urban Studies and Planning Keely Robinson
Urban Studies and Planning Luke Fowler
Back to the top

 

V

Department Recruiters
Vice-Chancellor's Office Lois Logan
Vice Chancellor's Office Fiona Martinez
Vice Chancellor's Office Jared Carnie
Back to the top