Congratulations to our new Higher Education Academy Fellows

Firth Court

Congratulations to our new Higher Education Academy Fellows, listed below, who have achieved their fellowships through the Personal Pathway and Foundation Pathway of the Learning and Teaching Professional Recognition Scheme.

Find out more about becoming recognised for your teaching and/or support of learning at The University of Sheffield.

New Associate Fellows (AFHEA):

Abdollha Benomair - ACSE

Amanda Blake Davis - English

Amirul Adli Bin Abd Azi - Molecular Biology & Biotechnology

Andrea Monica Ortiz - Geography

Anna Malkowska - Biomedical Science

Anna Vainio - East Asian Studies

Athanasios Vasileiadis - Electronic & Electrical Engineering

Bethan Easeman - Physics & Astronomy

Calum Webb - Sociological Studies

Catherine Evans - English

Christopher Brown - Psychology

Claudia Braz Nunes - Music

Cristina Sechel - Economics

Daniel Westwood - English

Fatima Ajia - Urban Studies & Planning

Francisco Meta Ortiz - Civil & Structural Engineering

Gareth Roddy - History

Giulia Casini - Philosophy

Habiba Saddiq - ScHARR

Hannah Moss - English

Hossen Alharbi - Mechanical Engineering

Imad El Khouri - Civil & Structural Engineering

Jessica Crich - Music

Jessica Warrington - Oncology & Metabolism

Katherine Cousins - Law

Kirsten Marsh - Urban Studies & Planning

Lauren White - Sociological Studies

Maria Davies - Biomedical Science

Marian Schini - Oncology & Metabolism

Meryem Gurel - Architecture

Momoko Uchisaka - Music

Nur Azam Bin Adbdullah - Mechanical Engineering

Peter Hickey - Infection & Immunity

Reem Abouward - Biomedical Science

Rhianan Ellis - Psychology

Safa Faraj - Oncology & Metabolism

Samantha Linton - Psychology

Sivagamy Sithambaram - Oncology & Metabolism

Sophie Reale - ScHARR

Thekli Anastasiou - Law

Thomas Robshaw - Chemical & Biological Engineering

Wasim Ahmed - Information School

William Finley - History

Zoe Jofeh - Languages & Cultures

New Fellows (FHEA):

Alexis Foster - ScHARR

Andrew Marken - Biomedical Science

Anna Maria Jones - Biomedical Science

Annalise Richards - Biomedical Science

Benedict Moran - Biomedical Science

Brenda Narice - Oncology & Metabolism

Carlos Brambila - Materials Science & Engineering

Catherine Pocock - Law

Claire Johnston - Law

Daniel Clarke - English

Danya Stone - Biomedical Science

Dee Webster - Human Communication Sciences

Eliel Cohen - Education

Emily Baughan - History

Emma Yarwood - Human Communication Sciences

Goudarz Poursharif - Management School

Hamza Ahmed - Biomedical Science

Jane Candlish - ScHARR

Jenna Spencer-Briggs - Chemistry

Louise Iles - Archaeology

Lydia Boynton - Biomedical Science

Matthew Wood - Politics

Nyantara Wickramasekera - ScHARR

Panagiota Kotzamani - Law

Poyan Barabari - Dentistry

Ruth Wade - Animal & Plant Sciences

Sukurat Yusuf - Biomedical Science

Suzanne Churcher - Human Communication Sciences

Tanya Waqanika - Biomedical Science

Val Derbyshire - English

Vidya Sagar Pancholi - Urban Studies & Planning

Yussur Al-Chokhdar - Architecture

New Senior Fellows (SFHEA):

Achim Brucker - Computer Science

Alison Clay - Careers

Ally Lu - Urban Studies & Planning

Andreana Drencheva - Management School

Andrew Garrard - Multidisciplinary Engineering Education

Beverley Gibbs - Mechanical Engineering

Carmen Levick - English

Daniela Cacciabue - Biomedical Science

Elizabeth Goodwin - History

Emanuela Girei - Management School

Helen Cameron - Human Communication Sciences

Jamal Lahmar - Education

Liz Croot - ScHARR

Maria Mawson - Library

Mark Bradley - Journalism Studies

Mark Pendleton - East Asian Studies

Mark Taylor - Sheffield Methods Institute

Mateusz Kieleczala - ELTC

Matt Robson - Journalism Studies

Nasrin Nasr - ScHARR

Peter Holdridge - Information School

Richard Ward - Academic Programmes & Student Engagement

Sandrine Soubes - Science Faculty Office

Sarah Barnes - ScHARR

Sarah Bell - Social Sciences Faculty Office

Sarah Hale - Lifelong Learning

Thomas Jolley - Academic Programmes & Student Engagement

Tom Pering - Geography

Xin Zhao - Information School

Find out more about becoming recognised for your teaching and/or support of learning at The University of Sheffield here