The University of Sheffield
Human Resources

e-Recruitment

To view the departmental Recruiters/Contract Administrators that have attended training please click on the A-Z links at the top of the page.

The Recruiter Role and the Contract Administrator role allow you the same access and are interchangeable. A Recruiter and Contract Administrator are able to create a Job Requisition when recruiting to a new vacancy and create a Contract Change Request when amending an existing member of staff’s contract.

The purpose of the separate roles is allow you to manage recruitment and contract changes independently which is particular important for departments handling large volumes.

Please Note
All staff within Faculty Finance and Research Finance have attended e-Recruitment training to support their role within the approval process.

All staff within HR Operations and The Occupational Health Service have also received full training

A

Department Recruiters
Accommodation & Commercial Services Carol Archibald
Accommodation & Commercial Services Nicholas Clark
Accommodation & Commercial Services Lucy Cooper
Accommodation & Commercial Services Linda Danson
Accommodation & Commercial Services Anne Dexter
Accommodation & Commercial Services Elaine Harrison
Accommodation & Commercial Services Lynn Kenny
Accommodation & Commercial Services Vouli Kerr
Accommodation & Commercial Services Bev Lindley
Accommodation & Commercial Services Steve Long
Accommodation & Commercial Services Kate Mitchell
Accommodation & Commerical Services Liliana Nutu Hall
Accommodation & Commercial Services Julie Stothard
Accommodation & Commercial Services Lisa Weatherill
Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Elizabeth Dawson
Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Natalie Hutchinson
Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Alexia Wattam
Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Elizabeth Breslin
Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) Aneta Wlodarczyk
Animal and Plant Sciences John Beresford
Animal and Plant Sciences Helen Davies
Archaeology Natalie Barks
Archaeology Claire Ferguson
Archaeology Joanne Mirfield
Archaeology Linda Simmons
Architecture Becky Lawry
Architecture Janet Scotcher
Faculty of Arts and Humanities Sue Hubbard
Automatic Control & Systems Engineering Renata Ashton
Automatic Control & Systems Engineering Debbie Proctor
Back to the top

 

B

Department Recruiters
Biblical Studies Alison Bygrave
Biological Services Rachel Birds
Biological Services Joanne Bland
Biomedical Sciences Will Collier
Biomedical Sciences Mark Ellse
Biomedical Sciences Angela Ford
Biomedical Sciences Robert Forrester
Biomedical Sciences Vanessa Hainsworth
Biomedical Sciences Sandra Harding
Back to the top

 

C

Department Recruiters
Cardiovascular Science Christine Gash
Cardiovascular Science Steven Rowley
Careers Service Pamela Hafekost
Careers Service Gaynor Martin
Careers Service Elaine Maslanyk
Chemistry Louise Brown-Leng
Chemistry Brittany Foulkes
Chemistry Richard King
Chemistry Rachel Myers
Chemistry Denise Richards
Chemical and Biological Engineering Natalie Cardwell
Chemical and Biological Engineering Louise Cowling
Chemical and Biological Engineering Jean Darnbrough
Chemical and Biological Engineering Amanda Fidler
Chemical and Biological Engineering Corinne Howse
Chemical and Biological Engineering Gillian Rhodes
Chemical and Biological Engineering Natalie Swallow
Civil and Structural Engineering Steph Allen
Civil and Structural Engineering Pat Rayner
Computer Science Monika Kus
Computer Science Lucy Moffatt
Computer Science Rachel Kaye
Computer Science Alice Smith
Computer Science Laura Smith
Computer Science Joanne Suter
External Relations Somer Finlay
External Relations Angela Harvey-Watson
Corporate Information and Computer Sciences (CICS) Tracey Beety
Corporate Information and Computer Sciences (CICS) Jayne Halsey
Corporate Information and Computer Sciences (CICS) Alison Lougheed
Counselling Services Alison Cox
Back to the top

 

D

Department Recruiters
School of Dentistry Anna Burrows
School of Dentistry Jennie Hopkin
Development and Alumni Relations Office Sarah Hamilton
Development and Alumni Relations Office Claire Rundstrom
Development and Alumni Relations Office Ruth Stanley
Back to the top

 

E

Department Recruiters
School of East Asian Studies Mark Steele
Department of Economics Linda Brabbs
Department of Economics Rob Collins
Department of Economics Charlotte Smith
Department of Economics David Roe
School of Education Jackie Butt
School of Education Judi Duffield
Electronic and Electrical Engineering Roseanna Card
Electronic and Electrical Engineering Sara Gawthorpe
Electronic and Electrical Engineering Caroline Potts
Electronic and Electrical Engineering Melanie Holbrow
Faculty of Engineering Angela Bairstow
Faculty of Engineering Emma Cooper
Faculty of Engineering Sarah Vance
School of English Emma Bradley
School of English Lisa Allen
School of English Michelle Wegrzynska
English Language Teaching Centre Sara Narayan
English Language Teaching Centre William Nash
English Language Teaching Centre Richard Simpson
Enterprise Zone Alison Wright
Estates & Facilities Management Sarah Barber
Estates & Facilities Management Julie Dukes
Estates & Facilities Management Angela Pratt
Estates & Facilities Management Rachel Taylor
Estates & Facilities Management Becky Ward
Estates & Facilities Management Joanne Whitham
Estates & Facilities Management Teresa Williamson
Events Team Janet Taylor
Back to the top

 

F

Department Recruiters
Finance Marcia Burke
Finance Michelle Frost
Finance Naomi Nathan-Thomas
Finance Julie Ryan
Back to the top

 

G

Department Recruiters
Geography Anne Charlett-Day
Geography Gill Johnson
Geography Nicole Roughton
Back to the top

 

H

Department Recruiters
School of Health and Related Research Kathryn Aleixos
School of Health and Related Research Adele Blinston
School of Health and Related Research Lucy Carr
School of Health and Related Research Rosemary Cliff
School of Health and Related Research Lynne Codd
School of Health and Related Research Abby Constantine
School of Health and Related Research Jennifer Doole
School of Health and Related Research Emma Earle
School of Health and Related Research Lindsay Ackroyd
School of Health and Related Research Julie Foers
School of Health and Related Research Catherine Grinold
School of Health and Related Research Ann Hilton
School of Health and Related Research Anne Kitchin
School of Health and Related Research Michelle Johnson
School of Health and Related Research Ursula Laubscher
School of Health and Related Research Cheryl Oliver
School of Health and Related Research Karen Beck
School of Health and Related Research Gill Rooney
School of Health and Related Research Andrea Shippam
School of Health and Related Research Joanne Turner
School of Health and Related Research Vivienne Walker
School of Health and Related Research Jenny Dunn
Health and Safety Debra Fisher
Health and Safety Dionne Edwards
History Nicola Donohoe
History Beky Hasnip
History Nicole Parry
History Rebecca Phipps
History Rebecca Trueman
Human Communication Science Jayne Barker
Human Communication Science Sheila Corry
Human Metabolism Joanne Johnson
Human Metabolism Emma Kingswood
Human Resources Emma Clinton
Human Resources Jessica Griffin
Human Resources Katherine Molloy
Humanities Research Institute Clare Mills
Back to the top

 

I

Department Recruiters
Information School Matthew Jones
Information School Tim Nadin
Information School Peter Rosenberg
Interdisciplinary Centre of the Social Sciences (ICOSS) Sarah Boswell
Interdisciplinary Centre of the Social Sciences (ICOSS) Jayne Parkin
Back to the top

 

J

Department Recruiters
Journalism Samantha Bharath
Journalism Rob Collins
Journalism Amanda Sewell
Back to the top

 

K

Department Recruiters

Back to the top

 

L

Department Recruiters
Landscape Denise Hall
School of Languages and Cultures Annette Fletcher
School of Languages and Cultures Sandra Henry
School of Languages and Cultures Kathryn Hutchison
School of Languages and Cultures Claire Leavitt
School of Law Beverley Rawson
School of Law Nicole Warmus
University Library Rachel Allcard
University Library John Dawson
University Library Anne Smith
Back to the top

 

M

Department Recruiters
Management School Barbara Butler
Management School Kathryn Hewitt
Management School Julie Ogden
Materials Science & Engineering David Binns
Materials Science & Engineering Gordon Brown
Materials Science & Engineering Vanessa Dalton
Materials Science & Engineering Wendy Dutton
Materials Science & Engineering Karen Heard
Materials Science & Engineering Frances Kirk
Materials Science & Engineering Jean Simpson
Materials Science & Engineering Magdalena Szofer
School of Mathematics and Statistics Danielle Colley
School of Mathematics and Statistics Sarah Medway
School of Mathematics and Statistics Stephanie Sharples
Mechanical Engineering Melanie Beasley
Mechanical Engineering Anne Bradford
Mechanical Engineering Aisling Cooling
Mechanical Engineering Jason Hawley
Mechanical Engineering Lesley Statham
Faculty of Medicine, Dentistry and Health (Clinical Appointments only) Jane Ginn
Faculty of Medicine, Dentistry and Health (Clinical Appointments only) Ruth Lilley
School of Medicine & Biomedical Sciences Valerie Aram
School of Medicine & Biomedical Sciences Leanne Armstrong
School of Medicine & Biomedical Sciences Karen Bailey
School of Medicine & Biomedical Sciences Margaret Beckett
School of Medicine & Biomedical Sciences Sarah Bottomley
School of Medicine & Biomedical Sciences Rebecca Brown
School of Medicine & Biomedical Sciences Gillian Burkinshaw
School of Medicine & Biomedical Sciences Jenny Cameron
School of Medicine & Biomedical Sciences Bev Carter
School of Medicine & Biomedical Sciences Susan Clary
School of Medicine & Biomedical Sciences Kevin Corke
School of Medicine & Biomedical Sciences Lindsey Crowson
School of Medicine & Biomedical Sciences Chris Day
School of Medicine & Biomedical Sciences Jenny Earl
School of Medicine & Biomedical Sciences Susan Furness
School of Medicine & Biomedical Sciences Louise Goss
School of Medicine & Biomedical Sciences Gillian Griffiths
School of Medicine & Biomedical Sciences Sharon Hart
School of Medicine & Biomedical Sciences Laura Haslam
School of Medicine & Biomedical Sciences Lorraine Henery
School of Medicine & Biomedical Sciences Gillian Higginbottom
School of Medicine & Biomedical Sciences Sarah Jackson
School of Medicine & Biomedical Sciences Paula James
School of Medicine & Biomedical Sciences Lesley Keers
School of Medicine & Biomedical Sciences Lisa Kennedy
School of Medicine & Biomedical Sciences Andrea King
School of Medicine & Biomedical Sciences Deborah Kirk
School of Medicine & Biomedical Sciences Helen Mason
School of Medicine & Biomedical Sciences Russell Metcalfe
School of Medicine & Biomedical Sciences Beverley Nesbitt
School of Medicine & Biomedical Sciences Joanne O'Leary
School of Medicine & Biomedical Sciences Kevin Oxley
School of Medicine & Biomedical Sciences Victoria Palmer
School of Medicine & Biomedical Sciences Vicky Rowberry
School of Medicine & Biomedical Sciences Yvonne Steel
School of Medicine & Biomedical Sciences Laura Stone
School of Medicine & Biomedical Sciences Danielle Swain
School of Medicine & Biomedical Sciences Annette Taylor
School of Medicine & Biomedical Sciences Pauline Whitaker
School of Medicine & Biomedical Sciences Wendy Wilson
Molecular Biology and Biotechnology Paul Brown
Molecular Biology and Biotechnology James Noble
Molecular Biology and Biotechnology Pamela Scholes
Music Jo Burrows
Back to the top

 

N

Department Recruiters
School of Nursing and Midwifery Lisa Bell
School of Nursing and Midwifery Jane Ginn
School of Nursing and Midwifery Ruth Lilley
Back to the top

 

O

Department Recruiters
Back to the top

 

P

Department Recruiters
Philosophy Ann-Marie Frisby
Philosophy Sally Weston
Physics and Astronomy Catherine Annabel
Physics and Astronomy Trevor Gamble
Physics and Astronomy Martin Bentley
Physics and Astronomy Laura Oliver
Politics Sarah Cooke
Politics Matthew Wainwright
Psychology Diane Inkersole
Psychology Angela Young
Back to the top

 

Q

Department Recruiters
Back to the top

 

R

Department Recruiters
Research & Innovation Julie Reynolds
Research & Innovation Linda Buxton
Research & Innovation Jane Elshaw
Research & Innovation Karen Shimwell
Research & Innovation Zara Crudace
Registrar's Office Angela Davison
Registrar's Office Helen Teasdale
Back to the top

 

S

Department Recruiters
Faculty of Social Sciences Gaynor Hague
Faculty of Social Sciences Nicole Roughton
Faculty of Social Sciences Ann Pittard
Sociological Studies Jannine Wilson
Sociological Studies Gillian Brown
Sport Sheffield Madelaine Taylor
Sport Sheffield Simon Frost
Sport Sheffield Fiona Kesteven
Sport Sheffield Julie Mowbray
Sport Sheffield Nick Wilson
Strategy, Planning & Governance Rebecca Barker
Strategy, Planning & Governance Dawn Stewart
Student Services Josh Armstrong
Student Services Charlotte Barber
Student Services Jane Barker
Student Services Gemma Bennett
Student Services Holly Biggins
Student Services Lorraine Bottomley
Student Services Joanne Bower
Student Services Michelle Cawkwell
Student Services Karen Cohen
Student Services Sarah Curzon
Student Services April Dawson
Student Services Luke Desforges
Student Services Samantha Dixon
Student Services Jo Elson
Student Services Margaret Evans
Student Services Sandra France
Student Services Adam Greenwood
Student Services Dale Griffin
Student Services Rachel Jones
Student Services Hans Heap
Student Services Marie Hezseltine
Student Services Sandra Ibbotson
Student Services Mary Jacques
Student Services Helen Johnstone
Student Services Sarah Larios
Student Services Matthew Martin
Student Services Becky Masaba-Kituyi
Student Services Jayne Maxted
Student Services Kerry Mellors
Student Services Melissa Nance
Student Services Paul O'Gara
Student Services Jackie Parkin
Student Services Chetna Patel
Student Services Rebecca Proctor
Student Services Tom Rhodes
Student Services Malcolm Roberts
Student Services Claire Robinson
Student Services Jackie Smith
Student Services Lynn Treslove
Student Services Dianne Villis
Student Services Kath Wells
Student Services Jayne Whitley
Student Services Louise Woodcock
Student Services Benjamin Hallsworth
Student Services Marie Brazil
Back to the top

 

T

Department Recruiters
Town and Regional Planning Simon Beecroft
Back to the top

 

U

Department Recruiters
Back to the top

 

V

Department Recruiters
Back to the top

 

W

Department Recruiters
Back to the top

 

X

Department Recruiters
Back to the top

 

Y

Department Recruiters

Back to the top

 

Z

Department Recruiters
Back to the top